Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Bydgoska woda jest bezpieczna

Awaria kolektorów ściekowych w Warszawie nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo wody w Bydgoszczy. Bydgoski system zaopatrzenia w wodę, bydgoskie ujęcia wody, które zaopatrują Bydgoszcz w wodę: ujęcie głębinowe w Lesie Gdańskim i powierzchniowe na Czyżkówku nie mają żadnego połączenia hydrologicznego ani hydraulicznego z rzeką Wisłą. Awaria kolektorów zatem nie stanowi w żadnym stopniu zagrożenia dla jakości i czystości wody, którą spożywają bydgoszczanie. 

Brda pełna pływaków

Czytaj więcej...Pierwsi pływacy zanurzyli się w Brdzie już wczesnym przedpołudniem, a później było ich ponad 500. Kolejne Zawody Pływackie na otwartej rzece pod nazwą WODA BYDGOSKA już za nami i dziś możemy powiedzieć, że pływacy oraz nasza Brda w tej szóstej edycji zawodów znowu zdali egzamin na 6!

Czytaj więcej...

Tańcząca fontanna w nowej odsłonie

Czytaj więcej...We wtorkowy wieczór trwały próby uruchomienia nowego repertuaru, który został wybrany z wileu propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Próby zakończyły sie sukcesem i od tej chwili fontanna tańczy w takt utworów takich jak m. in Patrycja Markowska, Deszcz Ciągle pada (Czerwone Gitary), Singing in the rain (Gene Kelly), Znowu pada deszcz (Lady Pank) czy Mamma mia (ABBA). To oczywiście tylko częśc nowych utworów. Zapraszamy na koncerty o godzinie 21.30.

Fontanna gra i tańczy wg harmonogramu:

Czytaj więcej...

Muzycznie na Wyspie

Czytaj więcej...Drodzy mieszkańcy!

W środę, 31 lipca o 18:00 spotkajmy się w amfiteatrze na Wyspie Młyńskiej podczas koncertu "Z muzyką przy wodzie"! 
Będzie rozrywkowo, filmowo i patriotycznie, a to wszystko za sprawą Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, która zaprezentuje szeroki repertuar od Moniuszki po musicale! Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy

Czy woda to już towar luksusowy?

Czytaj więcej...Zakaz podlewania, zakaz mycia samochodów – fikcja? Niestety nie jest to żadna fikcja. Takie obostrzenia obowiązują w Skierniewicach. To nie jedyne miejsce w naszym kraju, w którym już teraz brakuje wody. Czy grozi nam wielka susza?

Kryzys w Skierniewicach (w związku z upałami w weekend przestała lecieć woda z kranów) już zażegnany. Mieszkańcy mogą już wziąć prysznic, ale wody mogą używać jedynie do celów bytowo-socjalnych. Mieszkańcy z utęsknieniem spoglądają w górę i wyczekują deszczu.

 

Czytaj więcej...

Nie przeocz stoiska MWiK!

Czytaj więcej...O tym, że deszcz to zysk bydgoskie Wodociągi przekonują często, głośno i przy każdej okazji. Bo temat zagospodarowania wód opadowych jest ważny dla miasta i jakości życia każdego bydgoszczanina. Nie mogło go więc zabraknąć także podczas największej imprezy wystawienniczej skierowanej do branży wodociągowo-kanalizacyjnej - trwających w Bydgoszczy corocznych Targów Wod-Kan. Na gości odwiedzających stoisko MWiK czeka niespodzianka – świeżo wydana publikacja pt. „Bydgoskie Standardy Wód Opadowych”, będąca pokłosiem II konferencji zorganizowanej przez MWiK w ramach projektu „Bydgoska Retencja +2050”. Publikacja jest kolejnym etapem realizacji tego projektu, prezentuje efekty prac autorów poszczególnych standardów, zawiera podstawowe informacje dotyczące wytycznych wód deszczowych.

Warto przypomnieć, że prace nad standardami  związanymi z zagospodarowaniem wód deszczowych to kolejna pionierska inicjatywa bydgoskich Wodociągów. Autorzy publikacji, bazując na swoich doświadczeniach, mają nadzieję, że stworzone propozycje standardów tworzą dobry grunt do dyskusji i wypracowania najlepszych praktyk w zarządzaniu wodami opadowymi. My zaś mamy nadzieję, że bydgoska publikacja pod redakcją Stanisława Drzewieckiego, Jacka Cieścińskiego, Adama Koseckiego i Marka Jankowiaka spotka się z zainteresowaniem na targach. Zapraszamy na nasze stoisko.

Nie zapominaj o myciu rąk!

Choroby brudnych rąk czyhają na nas wszędzie – najważniejszym aspektem walki z nimi jest… mycie rąk! Przypominamy o tym, bo właśnie obchodzimy Świadomy Dzień Higieny Rąk. W tym roku WHO ogłosiło obchody pod hasłem „Bezpieczna opieka dla wszystkich jest w twoich rękach”.

Czytaj więcej...

W obliczu strajku w oświacie pomagamy rodzicom

Czytaj więcej...W związku z zapowiedzianym na dzień 8 kwietnia br. strajkiem w oświacie, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił, że „w czasie strajku nauczycieli musimy wykazać się wzajemnym zrozumieniem. Dlatego zdecydowałem, że pracownicy Urzędu będą mogli przyjść do pracy z dziećmi, jeśli tego będzie wymagała sytuacja. O takie samo zrozumienie apeluję do przedsiębiorców. Bądźmy solidarni”.

Po decyzji Zarządu MWiK pozytywnie odpowiadamy na tę prośbę. Dlatego też w najbliższy poniedziałek pracownicy, którzy nie będą mogli zapewnić najmłodszym dzieciom opieki, będą mogli przyjść do pracy z nimi.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Wody

Czytaj więcej...Woda dla wszystkich” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody, który od 27 lat obchodzimy 22 marca. W tym dniu na całym świecie mówi się i pisze o tym, o czym mówimy bydgoszczanom każdego dnia: że woda jest bezcenna dla życia i zdrowia, że potrzebna jest każdego dnia do normalnego funkcjonowania i że trzeba ją szanować, a u nas, w Bydgoszczy – że można i warto ją pić prosto z kranu! Bo jest czysta, zdrowa i bezpieczna!

 

Czytaj więcej...

Woda w krajobrazie miejskim – wyzwanie dla samorządów. Podsumowanie konferencji STORMWATER Gdańsk 2019

Czytaj więcej...Eksperci są zgodni: w obliczu globalnych zmian klimatycznych najważniejsze dla przetrwania ludzkości jest właściwe wykorzystanie zasobów wodnych. Już teraz susze, gwałtowne opady i ograniczenie dostępu do wody pitnej dotykają miasta na świecie – także w Polsce. O tym, jaka jest skala problemu i możliwościach jego rozwiązania debatowali naukowcy, inżynierowie, urbaniści i przedsiębiorcy na konferencji Stormwater Poland w Gdańsku

 

Woda jest ofiarą

 

Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami powodują, że woda generuje istotne straty materialne. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne skutkują powodziami, podtopieniami i zalaniami. Dr Mark Fletcher z firmy Arup (Wielka Brytania) podkreślał, że woda jest główną “ofiarą” zmian klimatu, a powodowane przez nią straty mają istotny udział w kosztach, jakie z ich powodu ponosi światowa gospodarka. Szacuje się je obecnie na około 1,2 tryliona dolarów rocznie.

 

Czytaj więcej...

Śladami przemysłowej Bydgoszczy

Czytaj więcej...„Znaki - Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”  - to tytuł dwudniowej konferencji, która rozpoczyna się dziś, tj. 28 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów. Konferencję organizujemy wraz z bydgoskimi uczelniami w ramach obchodzonego obecnie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Ma się ona przyczynić do popularyzacji wiedzy o przemysłowej historii miasta, a także uhonorowania wybitnych twórców bydgoskiego przemysłu.

 

Czytaj więcej...

Bydgoski wkład w rozwój polskiej retencji

Czytaj więcej...W Hali Pomp Muzeum Wodociągów zakończyła się dwudniowa (8-9.11.2018), druga już w ramach projektu „Bydgoska retencja +2050” konferencja naukowo-techniczna, podczas której eksperci, specjaliści, przedstawiciele firm wodociągowych z całego kraju dyskutowali na temat zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz zaproponowanych przez MWiK nowatorskich rozwiązań i „wytycznych” dla „deszczówki”.

Czytaj więcej...

Kolejny kontrakt podpisany!

 
Czytaj więcej...Bydgoski pionierski projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”, który dzięki swej innowacyjności i kompleksowości zyskał dofinansowanie Unii Europejskiej  oraz uznanie nie tylko środowisk branżowych w kraju, doczekał się kolejnego - ostatniego etapu realizacji. Nie tak dawno - w czerwcu br. podpisano w naszej Spółce kontrakty z wykonawcami prac w zakresie renowacji i czyszczenia istniejących kanałów deszczowych, a wczoraj po południu podpisany został kontrakt na realizację etapu obejmującego budowę i przebudowę sieci.
Kontrakt wart jest 234 miliony złotych brutto. Wykonawcami zadania są IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz DIM Construction Sp. z o.o. Prace mają być zakończone do końca 2020 r. 

Czytaj więcej...

Zaczynamy renowację deszczówki


Czytaj więcej...Kolejny, ważny krok za nami. We wtorek (19.06) w siedzibie Spółki podpisano pierwsze kontrakty w ramach projektu:

 

 

„Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”

współfinansowanego przez Unię Europejską
w ramach POIS.02.01.00-00-0025/16-00.

Czytaj więcej...

WODY POLSKIE ZATWIERDZIŁY BYDGOSKIE TARYFY

Czytaj więcej...Przez najbliższe trzy lata nie będzie w Bydgoszczy podwyżki opłat za wodę i ścieki! Będzie to możliwe, ponieważ Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – nowo powstały regulator cen za wodę i ścieki – zaakceptował nowe taryfy opłat przygotowane przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. To ważna wiadomość i ogromne wyróżnienie. Bydgoskie taryfy są bowiem jednymi z niewielu, które zostały ocenione pozytywnie.

Czytaj więcej...

Modernizacja bydgoskiej oczyszczalni przy unijnym wsparciu

 

Czytaj więcej...Bydgoszcz była jednym z pięciu miast, które w kwietniu br. podpisały w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Na realizację Projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod.-kan.Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o. uzyskały dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. Przy wartości projektu ok. 76,65 mln zł.dofinansowanie stanowi kwotę ok. 48,86 mln zł. Umowę w NFOŚiGW podpisali Prezes Zarządu MWiK Stanisław Drzewiecki i Dyrektor ds. Eksploatacji  Sławomir Rybarski.

Czytaj więcej...

Katalog zielono - niebieski

Czytaj więcej...W Urzędzie Mista odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Prezydent Marii Wasiak, podczas której zaprezentowaliśmy przygotowany wcześniej katalog zielono - niebieskich rozwiązań projektu deszczowego  dla bydgoszczan. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem zamieszczonym u dołu strony jako załącznik.

Załączniki:
Pobierz plik (Katalog zielono - niebieskiej infrastruktury - small print version.pdf)Katalog zielono-niebieski9357 Kb

Czytaj więcej...

PISZĄ O PROJEKCIE DESZCZÓWKI

Czytaj więcej...Bydgoszcz przestaje bać się deszczu – to przesłanie trafia do coraz większej liczby osób. O projekcie Bydgoska retencja +2050 piszą nawet w ogólnopolskiej prasie! W Rzeczpospolitej – w Życiu Regionów – (wydanie z 19 marca br.) zamieszczono artykuł o tym, jakim problemem są ulewne deszcze. Przywołano tam nas – Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy – jako pionierów w radzeniu sobie z wodami opadowymi i roztopowymi.

Czytaj więcej...

Nasze obligacje na „BBB z plusem”

Czytaj więcej...Mamy kolejny powód do zawodowej satysfakcji. Agencja Ratingowa Fitch znów podwyższyła rating obligacji przychodowych MWiK. Tym razem – jest to poziom ‘BBB+’; perspektywa stabilna (poprzednio BBB). Podwyższenie ratingu wynika z publikacji przez Fitch nowych kryteriów oceny podmiotów powiązanych z rządami i samorządami (tzw. kryteria GRE, ang. Government-Related Entities Criteria).

Czytaj więcej...

BYDGOSKA DESZCZÓWKA NAGRODZONA

Czytaj więcej...Dobry projekt to taki, który przyniesie miastu i jego mieszkańcom wymierne korzyści. Podczas tegorocznego Smart City Forum – kongresu poświęconego inteligentnym miastom, ich rozwojowi i funkcjonowaniu, nagrody przyznano najlepszym – w tym także Miejskim Wodociągom i Kanalizacji w Bydgoszczy!

Czytaj więcej...