Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Kameralne granie - na półmetku

Czytaj więcej...

Za nami już trzy koncertowe wieczory festiwalu „Muzyka u źródeł”. A to trzy odmienne spotkania, różne gatunki muzyczne i… za każdym razem inne emocje. Dzięki tej różnorodności po raz kolejny możemy się przekonać, jak wiele twarzy ma muzyka kameralna, która wywodzi się z rodzinnego muzykowania. Jak co roku też jesteśmy świadkami sukcesu naszej Hali Pomp, która nie boi się ani wymagań koncertujących tu artystów, ani siły dźwięków.

Czytaj więcej...

Show na początek -"Muzyka u źródeł" po raz 11 !

Czytaj więcej...Mocnym uderzeniem w 3 wiolonczele i perkusję zespół Melo-M z Łotwy otworzył drugą dekadę Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u źródeł”. I jeśli ktokolwiek się zastanawiał, na ile muzyka kameralna może być energetyczna, brawurowy popis łotewskich wiolonczelistów pokazał to z niezrównaną siłą. W swoim show połączyli oni muzykę klasyczną z rozrywkową, z werwą wygrywając na smyczkach pop, rock, heavy metal i muzykę ludową…

Czytaj więcej...

Ostatnie granie fontanny

Czytaj więcej...Jesień już zagościła w naszym mieście na dobre. Wieczory z każdym dniem są coraz chłodniejsze. Nadchodzi czas by zakończyć przygodę z muzyką, światłem i wodą. W tym tygodniu odbędą się ostatnie koncerty (środa, piątek, sobota). 04. listopada fontanna zostanie wyłączona na okres zimowy.

Konkurs "DESZCZ TO ZYSK"

Czytaj więcej...Zapraszamy do udziału w organizowanym przez nas konkursie fotograficznym na najlepsze zdjęcie przedstawiające zielono-niebieskie rozwiązania służące retencji wód opadowych, które znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu - na działce, balkonie, w przydomowym ogródku.
Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody!

Czytaj więcej...

Zadbaj o instalację przed zimą

Czytaj więcej...UWAGA WŁAŚCICIELE I ADMINISTRATORZY NIERUCHOMOŚĆI!

W związku z okresem jesiennym i prawdopodobnym spadkiem temperatur Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - spółka z o.o. przypomina właścicielom i administratorom nieruchomości oraz przedsiębiorstwom i instytucjom na terenie miasta Bydgoszczy o konieczności:

- odpowiedniego zabezpieczenia wewnętrznych instalacji i urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych przed zamarznięciem, zwłaszcza w pomieszczeniach nieogrzewanych, wraz z wykonaniem izolacji cieplnej na wodomierzach, umożliwiającej  dokonywanie odczytów wskazań poboru wody, odwodnienia i oczyszczenia studzienek wodomierzowych oraz zaizolowania ich pokryw, zabezpieczenia przed mrozem punktów czerpalnych zlokalizowanych na zewnątrz posesji.

Jednocześnie zwracamy uwagę na potrzebę skuteczniejszego chronienia wodomierzy przed uszkodzeniem czy zaginięciem. Brak odpowiedniego postępowania może być przyczyną awarii i strat, które mogą ponieść nasi klienci.

Krótka instrukcja jak zadbać o swoją instalację.

Ewentualne awarie będące skutkiem oddziaływania niskich temperatur należy niezwłocznie zgłaszać:

  • w przypadku uszkodzeń miejskiej sieci wodociągowej na numery służb dyspozytorskich
    tel.   994 i 52 586-08-04,
  • w przypadku uszkodzeń wodomierzy na numer 52 58 60 644

 

Kanalizacja tego nie przełknie

Czytaj więcej...Niby sprawa jest oczywista - do kanalizacji powinny trafiać tylko zanieczyszczenia fizjologiczne i papier toaletowy, który jest na tyle miękki, że nie zatyka rur oraz nie powoduje problemów w przepompowniach i oczyszczalni ścieków. Tyle teorii! Do kanalizacji trafia o wiele więcej rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Okazuje się, że wielu z nas nie wiedząc co zrobić z nietypowymi śmieciami wrzuca je do przewodów kanalizacyjnych. Jest tam więc niemal wszystko:

Czytaj więcej...

43 sekundy dla zdrowia

Czytaj więcej...15 października to od 2008 roku Światowy Dzień Mycia Rąk. Inicjatywa ta wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych a akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i wielu infekcjom. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niemożliwe, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Nie wszyscy na świecie mogą pochwalić się częstym myciem rąk, choćby bardzo nawet chcieli. Około 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ok. 800 dzieci dziennie umiera na choroby spowodowane brakiem dostępu do niej. Szacuje się, że do 2020 roku umrze ok. 135 mln osób z powodu chorób wywołanych przez brudną wodę lub jej brak.

Czytaj więcej...

Bydgoska woda jest bezpieczna

Awaria kolektorów ściekowych w Warszawie nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo wody w Bydgoszczy. Bydgoski system zaopatrzenia w wodę, bydgoskie ujęcia wody, które zaopatrują Bydgoszcz w wodę: ujęcie głębinowe w Lesie Gdańskim i powierzchniowe na Czyżkówku nie mają żadnego połączenia hydrologicznego ani hydraulicznego z rzeką Wisłą. Awaria kolektorów zatem nie stanowi w żadnym stopniu zagrożenia dla jakości i czystości wody, którą spożywają bydgoszczanie. 

Czy woda to już towar luksusowy?

Czytaj więcej...Zakaz podlewania, zakaz mycia samochodów – fikcja? Niestety nie jest to żadna fikcja. Takie obostrzenia obowiązują w Skierniewicach. To nie jedyne miejsce w naszym kraju, w którym już teraz brakuje wody. Czy grozi nam wielka susza?

Kryzys w Skierniewicach (w związku z upałami w weekend przestała lecieć woda z kranów) już zażegnany. Mieszkańcy mogą już wziąć prysznic, ale wody mogą używać jedynie do celów bytowo-socjalnych. Mieszkańcy z utęsknieniem spoglądają w górę i wyczekują deszczu.

 

Czytaj więcej...

Nie przeocz stoiska MWiK!

Czytaj więcej...O tym, że deszcz to zysk bydgoskie Wodociągi przekonują często, głośno i przy każdej okazji. Bo temat zagospodarowania wód opadowych jest ważny dla miasta i jakości życia każdego bydgoszczanina. Nie mogło go więc zabraknąć także podczas największej imprezy wystawienniczej skierowanej do branży wodociągowo-kanalizacyjnej - trwających w Bydgoszczy corocznych Targów Wod-Kan. Na gości odwiedzających stoisko MWiK czeka niespodzianka – świeżo wydana publikacja pt. „Bydgoskie Standardy Wód Opadowych”, będąca pokłosiem II konferencji zorganizowanej przez MWiK w ramach projektu „Bydgoska Retencja +2050”. Publikacja jest kolejnym etapem realizacji tego projektu, prezentuje efekty prac autorów poszczególnych standardów, zawiera podstawowe informacje dotyczące wytycznych wód deszczowych.

Warto przypomnieć, że prace nad standardami  związanymi z zagospodarowaniem wód deszczowych to kolejna pionierska inicjatywa bydgoskich Wodociągów. Autorzy publikacji, bazując na swoich doświadczeniach, mają nadzieję, że stworzone propozycje standardów tworzą dobry grunt do dyskusji i wypracowania najlepszych praktyk w zarządzaniu wodami opadowymi. My zaś mamy nadzieję, że bydgoska publikacja pod redakcją Stanisława Drzewieckiego, Jacka Cieścińskiego, Adama Koseckiego i Marka Jankowiaka spotka się z zainteresowaniem na targach. Zapraszamy na nasze stoisko.

Nie zapominaj o myciu rąk!

Choroby brudnych rąk czyhają na nas wszędzie – najważniejszym aspektem walki z nimi jest… mycie rąk! Przypominamy o tym, bo właśnie obchodzimy Świadomy Dzień Higieny Rąk. W tym roku WHO ogłosiło obchody pod hasłem „Bezpieczna opieka dla wszystkich jest w twoich rękach”.

Czytaj więcej...

W obliczu strajku w oświacie pomagamy rodzicom

Czytaj więcej...W związku z zapowiedzianym na dzień 8 kwietnia br. strajkiem w oświacie, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił, że „w czasie strajku nauczycieli musimy wykazać się wzajemnym zrozumieniem. Dlatego zdecydowałem, że pracownicy Urzędu będą mogli przyjść do pracy z dziećmi, jeśli tego będzie wymagała sytuacja. O takie samo zrozumienie apeluję do przedsiębiorców. Bądźmy solidarni”.

Po decyzji Zarządu MWiK pozytywnie odpowiadamy na tę prośbę. Dlatego też w najbliższy poniedziałek pracownicy, którzy nie będą mogli zapewnić najmłodszym dzieciom opieki, będą mogli przyjść do pracy z nimi.

Czytaj więcej...

Woda w krajobrazie miejskim – wyzwanie dla samorządów. Podsumowanie konferencji STORMWATER Gdańsk 2019

Czytaj więcej...Eksperci są zgodni: w obliczu globalnych zmian klimatycznych najważniejsze dla przetrwania ludzkości jest właściwe wykorzystanie zasobów wodnych. Już teraz susze, gwałtowne opady i ograniczenie dostępu do wody pitnej dotykają miasta na świecie – także w Polsce. O tym, jaka jest skala problemu i możliwościach jego rozwiązania debatowali naukowcy, inżynierowie, urbaniści i przedsiębiorcy na konferencji Stormwater Poland w Gdańsku

 

Woda jest ofiarą

 

Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami powodują, że woda generuje istotne straty materialne. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne skutkują powodziami, podtopieniami i zalaniami. Dr Mark Fletcher z firmy Arup (Wielka Brytania) podkreślał, że woda jest główną “ofiarą” zmian klimatu, a powodowane przez nią straty mają istotny udział w kosztach, jakie z ich powodu ponosi światowa gospodarka. Szacuje się je obecnie na około 1,2 tryliona dolarów rocznie.

 

Czytaj więcej...

Śladami przemysłowej Bydgoszczy

Czytaj więcej...„Znaki - Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”  - to tytuł dwudniowej konferencji, która rozpoczyna się dziś, tj. 28 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów. Konferencję organizujemy wraz z bydgoskimi uczelniami w ramach obchodzonego obecnie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Ma się ona przyczynić do popularyzacji wiedzy o przemysłowej historii miasta, a także uhonorowania wybitnych twórców bydgoskiego przemysłu.

 

Czytaj więcej...

Bydgoski wkład w rozwój polskiej retencji

Czytaj więcej...W Hali Pomp Muzeum Wodociągów zakończyła się dwudniowa (8-9.11.2018), druga już w ramach projektu „Bydgoska retencja +2050” konferencja naukowo-techniczna, podczas której eksperci, specjaliści, przedstawiciele firm wodociągowych z całego kraju dyskutowali na temat zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz zaproponowanych przez MWiK nowatorskich rozwiązań i „wytycznych” dla „deszczówki”.

Czytaj więcej...

Kolejny kontrakt podpisany!

 
Czytaj więcej...Bydgoski pionierski projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”, który dzięki swej innowacyjności i kompleksowości zyskał dofinansowanie Unii Europejskiej  oraz uznanie nie tylko środowisk branżowych w kraju, doczekał się kolejnego - ostatniego etapu realizacji. Nie tak dawno - w czerwcu br. podpisano w naszej Spółce kontrakty z wykonawcami prac w zakresie renowacji i czyszczenia istniejących kanałów deszczowych, a wczoraj po południu podpisany został kontrakt na realizację etapu obejmującego budowę i przebudowę sieci.
Kontrakt wart jest 234 miliony złotych brutto. Wykonawcami zadania są IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz DIM Construction Sp. z o.o. Prace mają być zakończone do końca 2020 r. 

Czytaj więcej...

Zaczynamy renowację deszczówki


Czytaj więcej...Kolejny, ważny krok za nami. We wtorek (19.06) w siedzibie Spółki podpisano pierwsze kontrakty w ramach projektu:

 

 

„Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”

współfinansowanego przez Unię Europejską
w ramach POIS.02.01.00-00-0025/16-00.

Czytaj więcej...

WODY POLSKIE ZATWIERDZIŁY BYDGOSKIE TARYFY

Czytaj więcej...Przez najbliższe trzy lata nie będzie w Bydgoszczy podwyżki opłat za wodę i ścieki! Będzie to możliwe, ponieważ Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – nowo powstały regulator cen za wodę i ścieki – zaakceptował nowe taryfy opłat przygotowane przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. To ważna wiadomość i ogromne wyróżnienie. Bydgoskie taryfy są bowiem jednymi z niewielu, które zostały ocenione pozytywnie.

Czytaj więcej...

Modernizacja bydgoskiej oczyszczalni przy unijnym wsparciu

 

Czytaj więcej...Bydgoszcz była jednym z pięciu miast, które w kwietniu br. podpisały w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Na realizację Projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod.-kan.Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o. uzyskały dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. Przy wartości projektu ok. 76,65 mln zł.dofinansowanie stanowi kwotę ok. 48,86 mln zł. Umowę w NFOŚiGW podpisali Prezes Zarządu MWiK Stanisław Drzewiecki i Dyrektor ds. Eksploatacji  Sławomir Rybarski.

Czytaj więcej...

Katalog zielono - niebieski

Czytaj więcej...W Urzędzie Mista odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Prezydent Marii Wasiak, podczas której zaprezentowaliśmy przygotowany wcześniej katalog zielono - niebieskich rozwiązań projektu deszczowego  dla bydgoszczan. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem zamieszczonym u dołu strony jako załącznik.

Załączniki:
Pobierz plik (Katalog zielono - niebieskiej infrastruktury - small print version.pdf)Katalog zielono-niebieski9357 Kb

Czytaj więcej...