Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wystartowali pod znakiem "Wody Bydgoskiej"

 SAW0156 To już po raz czwarty ponad 500 pływaków z całej Polski zanurzyło się w Brdzie, by wystartować w zawodach pływackich „Woda Bydgoska”. Rozsławiły one Bydgoszcz jako jedyne w Polsce miasto z zawodami na otwartej rzece.

Coroczna organizacja zawodów, które ściągają do Bydgoszczy pływaków i miłośników sportów wodnych z całego kraju, to zawsze znakomita okazja do tego, by przypomnieć, że nie byłaby ona możliwa, gdyby nie znakomita czystość wód Brdy! Za każdym razem Brda sprawdza się jako rzeka bardzo gościnna i bezpieczna dla pływających, co potwierdzają zarówno przeprowadzone przez zawodami badania, jak i pływacy zafascynowani czystością wody w rzece oraz znakomitymi warunkami do pływania.

Niektórzy z zawodników przyznają, że przed pierwszymi zawodami zastanawiali się, czy w Brdzie faktycznie można pływać bez obawy. "Okazało się, że pływanie w rzece nie tylko jest możliwe, ale jest wręcz niesamowitą przyjemnością" – podkreśla zawodnik Jakub Kubiński.

Wysoką klasę czystości Brda – klasyfikowana niegdyś jako ciek pozaklasowy – zawdzięcza przedsięwzięciom, które bydgoskie Wodociągi przeprowadziły w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dzięki bagrowaniu Brdy i Kanału Bydgoskiego z dna rzeki wydobyto ponad 103 tys. m3 odpadów, które zostały zutylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska. W ten sposób Brda i Kanał Bydgoski zostały przywrócone miastu, a ich stan wrócił do naturalnej czystości.