Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Dziesięć koncertów na dziesięciolecie

plakat MuŻ2018Już po raz dziesiąty otwieramy zabytkową Halę Pomp dla festiwalowych dźwięków Muzyki u Źródeł. Festiwal ten zdążył uzależnić od siebie sporą część miłośników kameralistyki, którą mogą doświadczać na wiele różnych sposobów. Dla uczczenia dekady spotkań z muzyką kameralną, w tym roku mamy do zaproponowania melomanom aż dziesięć koncertów.

 

Zaczynamy w najbliższy piątek (02.11) koncertem Dawida Lubowicza - skrzypka, kompozytora, aranżera genialnie łączącego klasykę z jazzem. Artysta pochodzi z zakopiańskiej rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Na co dzień gra w zespole Atom String Quartet. Koncert jest prezentacją debiutanckiej, solowej płyty skrzypka pt. „Inside”.

 

W sobotę (03.11) zapraszamy na koncert „Kameralnie u Źródeł” w wykonaniu zespołu New Music Quartet. Jest to jeden z najbardziej obiecujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Powstał w 2016 roku i tworzą go studentki i absolwentki Akademii Muzycznych w Polsce.

 

Muzyczny weekend zakończymy w niedzielę (04.11) w towarzystwie Filipa Wojciechowskiego, który w doborowym towarzystwie po raz kolejny udowodni, że nie niemożliwe jest jednak czasami możliwe. Zada kłam stereotypowi, że klasyki nie można połączyć z jazzem. W czasie tego wieczoru usłyszymy fantastyczne, jazzowe aranżacje wielkich klasyków – Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina.

 

W kolejny weekend (sobota 10.11), w rytmach bałkańskiej energii, wprowadzi nas zespół The Mockingbirds. To energetyczne trio młodych muzyków, absolwentów serbskich uczelni muzycznych, wykona utwory znane ze światowego kina w ciekawych aranżacjach i z bałkańskim duchem.

 

W świąteczny dzień (niedziela 11.11) zapraszamy na koncert jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich – Waldemara Malickiego. Ten znakomity muzyk porwie nas w rytmach tango nuevo w świat utworów Astora Piazzoli, a wszystko to opatrzy swoim niepowtarzalnym komentarzem.

 

Życzenia i marzenia się spełniają! Przy okazji IX Festiwalu, goście uczestniczący w koncertach mogli wybrać spośród wszystkich wykonawców grających do tej pory na scenie Muzyki u Źródeł, wykonawcę który zagra w dziesiątej, jubileuszowej edycji Festiwalu. No i wybrali! Zapraszamy (czwartek 15.11) na koncert „na życzenie publiczności”, w którym główne skrzypce zagra Vadim Brodski. Niezwykła osobowość sceniczna, znany na całym świecie wirtuoz skrzypiec, należy do grona nielicznych skrzypków, którzy potrafią zagrać wszystko. Z pasją gra klasykę, muzykę współczesną i jazz. Z powodzeniem zaciera muzyczne granice.

 

W sobotę (17.11) zapraszamy w mury Hali Pomp aż dwukrotnie. Na początek (godz. 11.00) lekki i przyjemny koncert familijny „Podróż z uśmiechem”. Dixie Brotherhood zabierze nas w podróż po krainie polskiej muzyki filmowej wykonanej w nowoorleańskim stylu. W podróży tej będzie nam towarzyszyć Pan Samochodzik, Templariusze a nawet czterej pancerni.

Wieczorem (godzina 18.00) bawić nas będzie Barock Quartet w premierowym wykonaniu utworu będącego odniesieniem kompozytora Roberta Kanaana do przypadającej 110 rocznicy „Manifestu Futurystycznego”.

 

X edycję Festiwalu Muzyka u Źródeł kończyć będziemy w klimacie „jazz noir”, w który zabierze nas Sasha Strunin i Gary Guthman. Ostatni koncert tej edycji Festiwalu odbędzie się w niedzielę 18.11.

 

Życzymy niezapomnianych wrażeń, które muszą nam starczyć na kolejny rok