Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Muzyka kameralna już gra!

skrzypek 1Miłośnicy muzyki kameralnej, którzy z niecierpliwością odmierzali dni do listopada, nareszcie się doczekali - właśnie rozpoczęła się kolejna, 10 już edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”. Za nami trzy muzyczne wieczory, które potwierdziły, że idea popularyzacji muzyki niszowej, która przyświecała powołaniu „Festiwalu Muzyki Kameralnej” była „strzałem w dziesiątkę”. Rzadko który festiwal osiąga „10” – nam się udało! Publiczność przyjęła także z dużym aplauzem pomysł na formułę jubileuszowej edycji – 10 koncertów na 10-lecie festiwalu! Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce coraz bardziej doceniamy domowe muzykowanie, z którego muzyka kameralna wyrasta, a najwięksi pianiści są kameralistami - zapowiada się atrakcyjna muzyczna uczta...

 

Na początek – rozsmakowaliśmy się w szczególnym klimacie utworów z debiutanckiej płyty „Inside” utalentowanego Dawida Lubowicza – skrzypka zespołu Atom String Quartet, jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie i najlepszego kwartetu smyczkowego polskiego jazzu. Wśród wielu zaprezentowanych utworów - ekspresyjna „Pieśń Roksany z opery Król Roger” Karola Szymanowskiego, przejmujące "Memento" czy „Dla M.D.” złożyły się na koncert, w którym oprócz jazzu słychać było inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

W sobotni wieczór (3.11) zagrał żeński zespół New Music Quartet - jeden z najbardziej obiecujących kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Niełatwe utwory Karola Szymanowskiego w wykonaniu studentek i absolwentek Akademii Muzycznych w Polsce przyniosły niebywałe wrażenia, kwartet bowiem  został niedawno laureatem trzeciej nagrody na „Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach”, a ponadto w ubiegłym roku - laureatem pierwszej nagrody oraz trzech Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego - także w Katowicach. Mimo krótkiej działalności kwartet ma na swoim koncie liczne sukcesy w popularyzacji muzyki kameralnej. Wystąpił już we Francji, Holandii, Niemczech i Hiszpanii, a teraz… także w  Hali Pomp Muzeum Wodociągów!  

Niedzielny koncert  wypełniły znakomite jazzowe transkrypcje utworów wielkich klasyków – Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego, znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera, laureata m.in. nagrody specjalnej na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Słuchając wykonywanych utworów, mogliśmy przekonać się, w jaki sposób lider projektu, wybitny wirtuoz fortepianu potrafi połączyć klasykę z jazzem…

Kolejne odsłony festiwalu i kolejne muzyczne wrażenia – już niebawem!