Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Światowy Dzień Wody

WWD-GENERIQ-CMJN POL 2017 square-01Woda dla wszystkich” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wody, który od 27 lat obchodzimy 22 marca. W tym dniu na całym świecie mówi się i pisze o tym, o czym mówimy bydgoszczanom każdego dnia: że woda jest bezcenna dla życia i zdrowia, że potrzebna jest każdego dnia do normalnego funkcjonowania i że trzeba ją szanować, a u nas, w Bydgoszczy – że można i warto ją pić prosto z kranu! Bo jest czysta, zdrowa i bezpieczna!

 

Dobrodziejstwo wody – życiodajnej kropli - jest tematem, który nigdy nie traci na aktualności. Hasło Dbałość o nasze zasoby wody leży w interesie każdego człowieka, pod którym  Światowy Dzień Wody obchodzony był po raz pierwszy w roku 1992 podczas Międzynarodowej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Rio de Janeiro – niezmiennie jest na czasie. I wciąż nabiera coraz głębszego znaczenia. Dla nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś tak oczywistym, że do niedawna traktowaliśmy ją jako dobro nieograniczone. Coraz częściej bowiem uświadamiamy sobie, że jest to dobro zagrożone! Zasoby bezpiecznej do picia wody na świecie kurczą się błyskawicznie, a prawie 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody, która spełnia podstawowe normy czystości. Bydgoszczanie takich problemów nie mają! 

Woda Bydgoska, której mieszkańcy naszego miasta mają pod dostatkiem – każdego dnia i o każdej porze, jest doskonałej jakości. Światowy Dzień Wody jest dla nas kolejną okazją, by  przypomnieć, że mamy bardzo dobry, markowy produkt, którego zazdroszczą nam inne miasta.

W Światowym Dniu Wody przypominamy również bydgoszczanom, że wszyscy stoimy przed problemem zmian klimatycznych, których efektem są m.in. coraz bardziej obfite opady deszczu. Ich konsekwencje odczuwamy coraz dotkliwiej. To zalane ulice, lokalne podtopienia i kałuże. Tymczasem wcale tak być nie musi, że co ulewa to nas zalewa. Bydgoszcz już to wie i działa w tym kierunku! Bydgoszcz jest pierwszym miastem w Polsce, które kompleksowo podeszło do porządkowania sieci kanalizacji deszczowej i nowatorsko spojrzało na deszcz. Deszcz to zysk – przekonujemy mieszkańców, zachęcając ich, by łapali każdą kroplę, gromadzili ją i wykorzystywali. Jak robić to najlepiej – podpowiada katalog zielono niebieskich rozwiązań, od prostych, takich jak beczka pod rynną - do planowania przestrzennego, jak np. głęboko posadowiony plac zabaw, który w trakcie nawalnego deszczu zmienia się w zbiornik retencyjny, z którego ta woda będzie odprowadzana do środowiska. Wdrażając te rozwiązania – przywracamy naturalny obieg w przyrodzie, czynimy Bydgoszcz piękniejszą, a także… oszczędzamy!