Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Czy woda to już towar luksusowy?

susza w polsce1Zakaz podlewania, zakaz mycia samochodów – fikcja? Niestety nie jest to żadna fikcja. Takie obostrzenia obowiązują w Skierniewicach. To nie jedyne miejsce w naszym kraju, w którym już teraz brakuje wody. Czy grozi nam wielka susza?

Kryzys w Skierniewicach (w związku z upałami w weekend przestała lecieć woda z kranów) już zażegnany. Mieszkańcy mogą już wziąć prysznic, ale wody mogą używać jedynie do celów bytowo-socjalnych. Mieszkańcy z utęsknieniem spoglądają w górę i wyczekują deszczu.

 

 

Woda to luksus

 

Mieszkańcy Skierniewic już wiedzą, jak może wyglądać życie bez dostępu do bieżącej wody. Brzmi abstrakcyjnie? Niekoniecznie. Wody jest na świecie coraz mniej i jest ona coraz gorszej jakości.

Organizacje takie jak WWF od lat alarmują, że jeśli nie zmienimy sposobu, w jaki korzystamy z zasobów wody, to do 2025 roku blisko połowa ludzi na świecie będzie zamieszkiwała tereny z deficytem tego surowca. Mogłoby się wydawać, że Polska z jej położeniem w strefie klimatu przejściowego nie ma się czego obawiać. Nic bardziej mylnego. Nasz kraj ma zasoby wody jedne z najmniejszych w Europie. (źródło:https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/woda-nasze-dobro-luksusowe-czy-w-polsce-może-jej-zabraknąć/ar-AACHLJx?ocid=spartanntp)

 

Bydgoszcz już działa!

 

Bydgoszcz jako pierwsze miasto w Polsce kompleksowo podeszło do porządkowania sieci kanalizacji deszczowej. Wspiera swoich mieszkańców w zmianie myślenia o deszczu, podając gotowe rozwiązania zielono niebieskiej infrastruktury możliwe do zastosowania od zaraz, tak by deszcz nie był stratą, a również zyskiem oraz by ratował nas w sytuacjach takich jakie miały miejsce w Skierniewicach.Naszą ideą jest, aby miasto było bardziej odporne na zmiany klimatu, aby funkcjonowało jak „gąbka” – akumulując wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy.