Aktualności|

Tegoroczny lipiec zdecydowanie nie rozpieszcza urlopowiczów. Od wielu dni towarzyszą nam nieprzerwane opady deszczu, które w wielu miastach naszego regionu, spowodowały już poważne szkody. W Bydgoszczy dzięki zbiornikom retencyjnym, udaje nam się uchronić mieszkańców przez zalewaniem domów, ulic czy placów.

woda wpływająca do zbiornika retencyjnego


We wtorek (15 lipca) w Bydgoszczy w ciągu zaledwie 55 minut spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się w ciągu całego miesiąca ! Taka kumulacja opadów w krótkim czasie to ogromne ilości wody, które w gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej nie ma możliwości swobodnie spłynąć, nie powodując przy tym zniszczeń. To też znaczna ilość deszczówki, która – bez odpowiedniej infrastruktury – bezpowrotnie „ucieka” do kanalizacji.

W Bydgoszcz opady deszczu pod kontrolą.

W ramach zakończonego w 2023 roku programu unijnego pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej oraz dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”, w mieście powstały ponad 34 zbiorniki retencyjne. Ich zadaniem jest właśnie zbieranie i retencjonowanie wód opadowych. Po ostatnich ulewach zbiorniki zadziałały niczym „gąbka” – przechwytując nadmiar deszczówki, którą można oczyścić i bezpiecznie „odprowadzić” do rzeki lub oczyszczalni ścieków. Dzięki tym rozwiązaniom Bydgoszcz unika już lokalnych podtopień i zalań, z jakimi mierzyli się mieszkańcy w ostatnich latach.

padający deszcz

To jeszcze nie koniec
Właśnie ruszyła budowa kolejnych zbiorników w mieście! Tym razem w ramach nowego unijnego programu pn. „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”, Nasze miasto, oprócz nowoczesnej infrastruktury zielono-niebieskiej, zyska dodatkowych 35 zbiorników, które będą chronić mieszkańców przed skutkami nawalnych i gwałtownych opadów przez kolejne lata.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Comments are closed.

Close Search Window
Przejdź do treści