Władze Bydgoszczy podpisały umowę na wykonanie miejskiego kąpieliska w Parku Centralnym. Inwestycja obejmie projekt i budowę przepływowego zbiornika zasilanego wodą z rzeki Brdy wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Kąpielisko ma być miejscem relaksu i odpoczynku dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Jego budowa nie byłaby jednak możliwa bez wcześniejszych inwestycji poczynionych przez bydgoskie wodociągi.
Miasto zwrócone ku wodzie
Budowa kąpieliska to odpowiedź na liczne postulaty mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych. Inwestycja zakończy się w połowie 2027 roku i ma zostać zrealizowana za kwotę blisko 24 mln zł. Kąpielisko powstanie na wysokości hali Immobile Łuczniczka. Lokalizacja została wybrana tak, aby zminimalizować ingerencję w przyrodę.
Zadanie obejmuje wykonanie zbiornika przepływowego o powierzchni około 3000 m kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki Brdy z przeznaczeniem na kąpielisko miejskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nad kąpieliskiem planowane są między innymi plaża trawiasta z zapleczem socjalno-gospodarczym, takim jak prysznice, przebieralnie, obiekty dla ratowników, elementy małej architektury, oświetlenie, monitoring, zieleń. Dojazd i dojście zapewni nowy układ ścieżek pieszych i rowerowych. Obiekt będzie uwzględniał potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano też dodatkowe nasadzenia zieleni. Wstęp na kąpielisko ma być bezpłatny.
Woda Bydgoska
Nowe miejsce ma stać się popularnym punktem rekreacyjnym, wpisującym się w wizję miasta zwróconego ku wodzie. Ten trend nie byłby możliwy bez Miejskich Wodociągów. Dzięki projektowi „Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II”, który realizowaliśmy w latach 2006-2013, przywróciliśmy mieszkańcom dostęp do czystej rzeki i Kanału Bydgoskiego. Jednym z głównych zadań projektu było bagrowanie, czyli czyszczenie dna rzeki i Kanału Bydgoskiego z osadów dennych, które nagromadziły się tam przez wiele lat w efekcie legalnego wówczas odprowadzania ścieków do rzeki. Łączna ilość wydobytych wtedy osadów wyniosła aż 83 000 m3. W wyniku bagrowania znacząco poprawiła się jakość wody w Brdzie i Kanale Bydgoskim, wzrosło ich samooczyszczanie, polepszyła się hydraulika koryt wodnych oraz podniosły się walory użytkowe i estetyka terenów przybrzeżnych.
Dodatkowo, w ramach projektu skierowaliśmy odpływ nieczystości bezpośrednio do oczyszczalni ścieków, co przerwało degradację Kanału Bydgoskiego i Brdy.
Dzięki tym wszystkim działaniom realizowanym na przestrzeni lat, ponownie możliwa jest organizacja zawodów pływackich w rzece, a obecnie też budowa publicznego kąpieliska. Cieszymy się, że coraz więcej mieszkańców będzie mogło aktywnie korzystać z uroków czystej rzeki Brdy.