AquaNutka – fontanna multimedialna

Fontanna multimedialna z widowiskiem “światło – woda – dźwięk” cieszy mieszkańców i turystów od 2014 roku. Stanowi dar Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy dla mieszkańców, podziękowanie za trudny czas, kiedy w mieście prowadzone były liczne inwestycje wodociagowo-kanalizacyjne, powodujące chwilowe utrudnienia.

Usytuowana w dzielnicy muzycznej, na placu przed Filharmonią Pomorską, zastąpiła wodotrysk z lat 70. XX wieku. Odnowiona fontanna została tak zaprojektowana, by mogła stać się jedną z ciekawszych atrakcji w mieście. Całość stanowi 60 podświetlanych dysz zasilanych przez liczne pompy, a w zamkniętym obiegu krąży ok. 125 tysięcy litrów wody.

LW lipcu 2021 roku ogłoszony został konkurs na imię dla fontanny. Spośród licznych zgłoszeń, Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę. Od sierpnia 2021 roku fontanna nosi imię “AquaNutka”, będące nawiązaniem do wody oraz muzyki.

AquaNutka czynna jest – podobnie jak inne bydgoskie fontanny – w miesiącach letnich. W maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku pokazy fontanny odbywają się trzy razy w tygodniu: w środy i soboty o 20:30 oraz w piątki o 21:30. W czasie wakacji AquaNutka gra i tańczy codziennie o 21:30.

Fontanna ma w repertuarze dwie kompozycje: klasyczną, złożoną z fragmentów utworów muzyki poważnej i klasycznej (takiej jak dzieła Johanna Straussa, Ludwiga von Beethovena czy Johannesa Brahmsa) oraz “współczesną” czy też “deszczową – będącą nawiązaniem do realizowanego przez MWiK projektu deszczowego “Budowa i przebudowa sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” (tu utwory takie jak “Deszczowa piosenka”, “Ciągle pada” czy przeboje Budki Suflera, Patrycji Markowskiej i Zbigniewa Wodeckiego). 

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content