Aktualności|

Rada Miasta zdecydowała, że to Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy zajmie się przygotowaniem wniosku o dofinansowanie badań składowisk odpadów na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”.

Decyzja podjęta przez radnych podczas dzisiejszego posiedzenia (25.09.) pozwoli złożyć Prezydentowi Miasta Bydgoszczy wniosek na „Wykonanie kompleksowej ocen stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych: WTZ Zachem – Zielona i WTZ Zachem – SOE, położonych na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy wraz z projektami planów poprawy stanu środowiska” w ramach projektu pn. „Inwestycje w neutralizację ryzyka i rekultywację wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i Morza Bałtyckiego”. Przedsięwzięcie to może być finansowane po uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Obrazek przedstawiający teren Zachemu.


Planowane zadanie dotyczy wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, które zostały w ubiegłym roku wskazane w specustawie i dotyczą między innymi terenów po dawnym Zachemie.

Poprawa stanu środowiska polegać ma na zmniejszeniu ilości substancji zagrażających środowisku, bądź ograniczaniu ich rozprzestrzenianiu się w gruncie, aby zanieczyszczone tereny nie zagrażały zdrowiu ludzi oraz środowisku. Odpowiedzialność za oczyszczenie niebezpiecznych obszarów poprzedni rząd i Sejm przekazał samorządom. Takie działania są jednak bardzo kosztowne. Eksperci wstępnie szacują, że całkowity koszt remediacji terenów po Zachemie może wynieść ok. 2,6 miliarda złotych.

Niebezpieczne składowiska

Jednym z terenów szczególnie wymagających działania jest tzw. składowisko Zielona. Czterdzieści lat składowania na tym obszarze odpadów niebezpiecznych, pozostawiło w środowisku trwałe ślady, które powodują dalsze zanieczyszczenia gruntu i wód podziemnych, stanowiąc zagrożenie dla rzeki Wisły.

Co tam składowano?
Głównie były to odpady po produkcji fenolu, stwierdzono tam również obecność wielu szkodliwych substancji w tym:  chlorofenole po produkcji związków grzybobójczych, pak pofenolowy związany bezpośrednio z produkcją fenolu oraz kleju rezokol (żywicy fenolowo-formaldehydowej), a także: siarczyn sodu, glikole, barwniki i półprodukty barwnikarskie, związane bezpośrednio z produkcją pigmentów i barwników, głównie anilina i chloroanilina.

Obraz przedstawiający teren Zachemu


Badanie terenu – ważna sprawa

Konkurs na wykonanie oceny stanu środowiska terenów wymienionych w ustawie ogłosił już Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a wnioski będą przyjmowane do 30 września. W puli środków pomocowych jest łącznie ponad 245 milionów złotych.
O pieniądze z NFOŚiGW starać się mogą samorządy, na terenie których znajduje się pięć wskazanych w specustawie terenów zdegradowanych – w tym te na bydgoskim Zachemie.

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy Prezydent Miasta może złożyć wniosek o finansowanie, przygotowany przez miejskie wodociągi. Z pozyskanych pieniędzy będzie można sfinansować m.in. badanie stanu gruntu, wód gruntowych, powietrza i zgromadzonych odpadów. Przeprowadzona zostanie też analiza wyników badań oraz opracowana technologia remediacji i rekultywacji tego terenu. Opracowany zostanie również plan poprawy stanu środowiska (dokumentacja inwestycji)

MWIK przejmuje stery

O tym, dlaczego to Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy mają się podjąć w Bydgoszczy tego zadania, możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały: „Za najkorzystniejszy sposób realizacji zadania własnego w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, uznaje się powierzenie go do wykonania spółce komunalnej – MWiK, będącej przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym działającym na terenie gminy. Jest to motywowane posiadaną przez MWiK wiedzą odnośnie do wielkoobszarowego terenu zdegradowanego (Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy) i jego stanu, doświadczeniem i wiedzą MWiK w zakresie podejmowania działań odnoszących się do ochrony środowiska, w tym w zakresie prowadzenia badań służących ocenie stanu środowiska i planowaniu działań zmierzających do poprawy jego stanu, jak również doświadczeniem w zakresie realizacji projektów korzystających z dofinansowania zewnętrznego, w tym środków dysponowanych przez NFOŚiGW”.

O wynikach konkursu oraz dalszych działaniach, informować będziemy na bieżąco.

Teren Zachemu



Warto wiedzieć:
Dofinansowanie można otrzymać na przygotowanie kompleksowej oceny środowiska na dwóch obszarach

WTZ ZACHEM – ZIELONA, w skład którego wchodzą składowiska: Izolowane Składowisko Osadów (ISO), składowisko odpadów niebezpiecznych w dawnym wyrobisku piasku oraz Ogólnozakładowe Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne (OSO) wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk.

WTZ ZACHEM – SOE, w skład którego wchodzą składowiska: Staw Sedymentacyjny Epichlorohydryny (SOE) i składowisko popiołów wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content