Aktualności|

Przy naszym muzealnym budynku, nazywanym często „Pałacykiem”, powstała pokazowa i pilotażowa koncepcja instalacji zagospodarowania spływu wody opadowej z uwzględnieniem typowych ogrodów deszczowych. Powstała ona w ramach projektu CWC (City Water Circles). Bydgoszcz – obok takich europejskich miast – jak Budapeszt, Turyn czy Split – włączyła się w realizację unijnego projektu CWC – obieg wody w mieście. Ten pilotażowy program ma być punktem wyjścia do poprawy zarządzania miejskimi wodami opadowymi poprzez wprowadzenie nowatorskich podejść, zwłaszcza w centrum miasta. Ważnym elementem – poza technicznym rozwiązaniem – będzie również współpraca między wydziałami i testowanie tej nowej inwestycji przez pracowników miasta.

W projekcie wykorzystaliśmy kilka rekomendowanych rozwiązań zielono – niebieskich dla niewielkich budynków, np. domów jednorodzinnych. Pierwsze z nich to przejęcie spływu wody opadowej odprowadzanej do tej pory do kanalizacji deszczowej, do zbiorników – w naszym przypadku – beczek na deszczówkę. Kolejne to zagospodarowanie wód opadowych w ogrodach deszczowych. Zastosowaliśmy trzy typy takich ogrodów – dwa rodzaje ogrodów w gruncie – uszczelniony, w którym będzie utrzymywało się lustro wody oraz infiltracyjny, który przede wszystkim będzie oddawał napływające wody opadowe do gruntu, a także ogród w szczelnym pojemniku. Wody opadowe z dachu budynku są kierowane do suchych strumieni, którymi przepływają do poszczególnych ogrodów deszczowych, zasilają rośliny a w części infiltracyjnej – wsiąkają w grunt. Ogrody zostały obsadzone roślinnością hydrofitową, która jest odporna zarówno na silne zalewanie jak i na następujące później okresy suszy a dodatkowo ma zdolności oczyszczające wodę z zanieczyszczeń.

Wiele osób może zadawać sobie pytanie Czy taki ogród deszczowy jest później trudny w pielęgnacji? Obawy są zbyteczne, ponieważ ten rodzaj ogrodu jest łatwiejszy w utrzymaniu od tradycyjnych rabat czy trawnika, nie wymaga żadnych skomplikowanych ani czasochłonnych czynności, nie trzeba go nawozić i z założenia, po pierwszym adaptacyjnym sezonie, nie musimy go podlewać. Naprawdę warto! Urządzając ogród deszczowy – upiększamy miasto, teren wokół nas, ale także dbamy o nasze zdrowie.

Poza Bydgoszczą  partnerami projektu są:

  • Miasto Budapeszt – Dzielnica 14 Zuglo – Lider, Węgry;
  • Oczyszczalnia Ścieków w Budapeszcie, Węgry;
  • Miasto Turyn, Włochy;
  •  Poliedra – Centrum konsultacyjno-usługowe przy Politechnice w Mediolanie, Włochy;
  •  Miejskie Wodociągi w Mariborze, Słowenia;
  •   E-Instytut, Słowenia;
  •   Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Polska;
  •   Instytucja publiczna RERA SD ds. koordynacji i rozwoju regionu dalmatyńskiego, Chorwacja;
  •   Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne w Split, Chorwacja;
  •   Stowarzyszenie pozyskania i wykorzystania wody deszczowej, Niemcy.

Okres realizacji: 01.04.2019 – 31.03.2022

Budżet Miasta: 242 408,71 EUR w tym na inwestycję pilotażową: 50 000 EUR

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content