Aktualności|

Opadł kurz po obchodach jubileuszu 120 lecia bydgoskich wodociągów i kanalizacji, a przed nami kolejna rocznica. W roku 2022 swoje 10 urodziny obchodzi Muzeum Wodociągów, które powstało w zabytkowych pomieszczeniach  Hali Pomp i Wieży Ciśnień. Początki nie były łatwe, ponieważ nie mieliśmy żadnych doświadczeń w zakresie prowadzenia takiej placówki. Nie mieliśmy również zbyt bogatych zbiorów, które można by eksponować. Z perspektywy czasu, możemy powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Publikacja, która trafia do Państwa rąk nie jest więc przypadkowa i jest ciekawym wydarzeniem w roku jubileuszowym Muzeum Wodociągów. Powstała na bazie nowej wystawy stałej w Hali Pomp Muzeum Wodociągów przy ul Gdańskiej 242. Wystawa ta została w całości obmyślona, zaprojektowana i wykonana przez pracowników Muzeum. Pomysł wystawy został doceniony w ubiegłym roku i otrzymał wyróżnienie od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie Musejon – Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku, w kategorii wystawa.

Celem niniejszej publikacji jest zachęcenie nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale również wszystkich turystów odwiedzających Muzeum do zapoznania się z niezwykle interesującą historią rozwoju techniki i technologii dostarczania wody i odbioru ścieków w Bydgoszczy w latach 1900–2020. Przygotowując ten przewodnik mieliśmy również na uwadze to, że znajdzie się liczna grupa, która po jego przeczytaniu, z ciekawością odwiedzi nasze gościnne, muzealne progi.

Układ tego wydawnictwa odzwierciedla sposób i kolejność demonstracji treści na wystawie w Hali Pomp. W pięciu rozdziałach zapre­zentowano, w ujęciu chronologicznym, najpierw teksty i ryciny z poszczególnych infografik, które poprzeplatano ogólny­mi fotografiami danej sekcji wystawien­niczej. Na końcach rozdziałów zamiesz­czono zdjęcia wybranych eksponatów z poszczególnych części wystawy wraz z opisami. Dzięki takiemu zabiegowi  opracowanie to z jednej strony stano­wi doskonały dwujęzyczny przewodnik po wystawie w Hali Pomp, a z drugiej jest spój­nym, syntetycznym, bogato ilustrowanym, popularnonaukowym kompendium wie­dzy o dziejach bydgoskich wodociągów i kanalizacji na przestrzeni lat 1900–2020. Zaletą tego przewodnika jest również fakt, że wszystkie teksty są przetłumaczone na język angielski. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do zakupu tej publikacji w Hali Pomp (ul. Gdańska 242) lub w Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 2)

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content