Aktualności|

Bydgoskie wodociągi podpisały ważną umowę ze spółką DHI Polska, która dotyczy wdrożenia unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. Pozwoli on automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach retencyjnych w zależności od prognoz pogody, prognozowanych wielkości opadów w zlewniach kanalizacji deszczowej oraz danych dostarczonych przez systemy pomiarowe. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy po raz kolejny wdraża więc pionierskie w skali kraju rozwiązanie w dziedzinie kanalizacji deszczowej. System inteligentnego sterowania retencją zbiornikową wesprze realizację wspieranego środkami unijnymi projektu modernizacji deszczówki.

To bardzo ważny kontrakt – podkreślił prezes Stanisław Drzewiecki – projekt polega na opracowaniu aplikacji, która będzie funkcjonować w oparciu o filozofię sztucznej inteligencji. Zagadnienia, z którymi mamy do czynienia, czyli m.in. hydraulika, opad czy wsiąkanie czy parowanie wody są skomplikowane i cały czas poszukiwane są rozwiązania w zarządzaniu deszczówką – dodał prezes.

Sztuczna inteligencja potrafi analizować stany prognozowane i zasymulować przewidziane skutki opadów deszczu. System będzie zatem miał informacje i historyczną pamięć; jaka była prognoza pogody, czy rzeczywiście spadł deszcz, a jeśli tak – to na jakim obszarze i z jaką intensywnością. Dzięki temu możliwe będzie zdalne sterowanie pracą zbiorników retencyjnych, jak i całej sieci kanalizacji deszczowej przed prognozowanym wystąpieniem opadów, jak i podczas ich trwania. Pierwszy pilotażowy element systemu zostanie ukończony w grudniu tego roku. Następnie, wraz z oddaniem do użytku kolejnych zbiorników, będą one sukcesywnie włączane do systemu. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał 2026 roku.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content