Aktualności|

wnętrze Wieży CiśnieńCzas wakacji to dobra okazja, aby zobaczyć i poznać ciekawą historię bydgoskich wodociągów. Na wszystkich zwiedzających czekają stare urządzenia, zdjęcia, dokumenty i ogromne makiety. Można też napić się wody z pobliskiej Pijalni wody.

Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych do Muzeum bydgoskich wodociągów.

Ściana, na której powieszono eksponaty muzealne

Przedmiotem ekspozycji pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów jest armatura przemysłowa przełomu XIX i XX w.

Hala Pomp w Lesie GdańskimHala Pomp znajdująca się na terenie ujęcia wody Las Gdański, przy ulicy Gdańskiej 242. W ramach tzw. ścieżki edukacji ekologicznej eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty, zdroje uliczne i pompy. Podziwiać można replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia usytuowanego przed wiekami w sąsiedztwie Kościoła Farnego. To za jego pomocą w XVI wieku, ponad murem miejskim, dostarczano do części Bydgoszczy wodę z Brdy. W Muzeum obejrzeć można również współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory. Przy okazji można też napić się czystej i zdrowej wody bydgoskiej z pobliskiej Pijalni.

Hala Pomp – godziny otwarcia:

Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 – 16.00
Piątek NIECZYNNE
Sobota / niedziela – godz. 10.00 – 18.00

Bilety w cenie:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 i więcej dzieci): 20 zł
  • bilet grupowy (od osoby dla grupy powyżej 5 osób): 5 zł

Ekspozycja w Wieży CiśnieńW Wieży Ciśnień zlokalizowanej przy ul. Filareckiej 2, eksponowane są natomiast: drewniane rury wodociągowe, tzw. wiadrony czyli żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Wieża Ciśnień z lotu ptakaJedną z atrakcji Muzeum jest, udostępniony zwiedzającym, taras widokowy na szczycie 45-metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punktu w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać – także przez lunety – panoramę Bydgoszczy.

W związku z pracami remontowymi tarasu widokowego, będzie on niedostępny dla gości do 18 sierpnia. Zapraszamy do zwiedzania części muzealnej Wieży Ciśnień.

Wieża Ciśnień godziny otwarcia:
Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 – 16.00
Piątek NIECZYNNE
Sobota 10.00 – 21.00
Niedziela 10.00 – 20.00

Bilety w cenie:

  • bilet normalny: 10 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 lub więcej dzieci): 20 zł
  • bilet grupowy (od osoby dla grupy powyżej 5 osób): 5 zł

Uwaga: w ciągu 24 godzin istnieje możliwość wykorzystania tego samego biletu w obu obiektach czyli w Hali Pomp przy ulicy Gdańskiej 242 i w Wieży Ciśnień przy ulicy Filareckiej 2

Hydranty i zdroje uliczneW obu muzealnych obiektach dostępne są multimedialne infokioski, które każdego zainteresowanego przeniosą w świat wodociągów, zarówno tych starożytnych, jak i tych współczesnych. Prezentowane na nich filmy w interesujący sposób przedstawiają: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność, historię bydgoskich wodociągów oraz animacje obrazujące m. in. obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania oraz pokazują rozwój systemów kanalizacyjnych od najdawniejszych czasów – nie tylko w Polsce.

W zabytkowych wnętrzach neogotyckich Hali Pomp i Wieży Ciśnień prowadzona jest także działalność kulturalna, koncerty muzyczne, teatralne, wystawy plastyczne. Możliwe jest również organizowanie konferencji naukowych, sympozjów i innych spotkań.

Placówka powstała w ramach unijnego projektu Ścieżka edukacji ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów Hali Pomp i Wieży Ciśnień – Muzeum Wodociągów, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Odwiedźcie nas i wkroczcie do świata wody, techniki i historii.

Serdecznie zapraszamy

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content