Aktualności|

W miniony weekend uruchomiliśmy Pijalnię Wody w Lesie Gdańskim. Pogoda dopisała, mieszkańcy nie zawiedli i z chęcią zatrzymywali się na kubeczek zimnej, zdrowej wody. Zgodnie ze złożoną, w ubiegłym roku, obietnicą do dyspozycji odwiedzających oddaliśmy kolejne dwa rodzaje wody. Przypomnijmy – do tej pory oferowaliśmy:

  • wodę uzdatnioną czyli Dla każdego – jak w domu. Pochodzi ona z 21 studni położonych w Lesie Gdańskim. Studnie te maja głębokość do 300 m i pobierają wodę z pokładów kredowych. Woda ta poddawana jest procesom napowietrzania, filtracji i dezynfekcji lampami UV. Charakteryzuje się ona bogactwem minerałów, takich jak wapń, magnez, sód, potas. To ta sama woda, która wypływa z kranów na Osiedlu leśnym, Bielawach, Śródmieściu, Bartodziejach czy Fordonie
  • wodę potasową czyli Dla zdrowego serca i aktywnych sportowo. To również woda uzdatniona, ale wzbogacona dodatkowo w chlorek potasu. Potas to pierwiastek odżywczy. Odpowiada m.in. za przekazywanie bodźców nerwowych i skurcze mięśni, za regulację gospodarki wodno-elektrolitowej i za utrzymanie ciśnienia krwi.

teraz dodaliśmy;

  • wodę 4-jonową czyli Dla zdrowych kości i dobrego nastroju. Największą jej zaletą są unikatowe składniki – stront i lit. Ten pierwszy wzmacnia regeneracje kości i wspomaga organizm w redukcji stanów zapalnych i alergicznych. Drugi pierwiastek (lit) wspiera ochronę mózgu przed uszkodzeniami oraz stymuluje powstawanie nowych neuronów. Jest niezbędny do poprawy i stabilizacji nastroju.
  • Wodę 3-jonową czyli Dla zmęczonych i znużonych. Największa jej zaletą jest żelazo dwuwartościowe, które w formie rozpuszczonej lepiej wchłania się z układu pokarmowego i jest lepiej przyswajany przez organizm. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i mięśniowego. Pomaga redukować przewlekła zmęczenie i lepiej znosić stres.

Cieszy nas fakt, że tak wielu mieszkańców odwiedza naszą Pijalnię. Ostatni weekend pokazał, że największą popularnością cieszyła się woda Dla zdrowych kości i dobrego nastroju, a to znaczy, że ważne dla nas jest dobre samopoczucie! Powoli też przyzwyczajamy się wszyscy do tego, w Pijalni woda podawana jest w papierowych kubeczkach. To znaczy, że nie można już napełnić sobie wielolitrowych baniaków.

Co leżało u podstaw tej zmiany?

Otóż warunki w jakich mieszkańcy napełniali butelki nie zawsze były higieniczne. Tak naprawdę nikt nie wiedział, kto przed nim dotykał kraniku, czy butelka którą podstawił pod kran była czysta. Dziś wodę podają osoby, które przeszyły badania sanitarno – epidemiologiczne, mogą pracować w zetknięciu z żywnością i stosują wszelkie środki dbające o dezynfekcję i sterylność kraników, a tego wymagają przepisy. W latach ubiegłych zdarzały się sytuacje, w których część osób nalewało wodę do kilkunastu baniaków, które potem w przez dłuższy czas, w różnych warunkach były przechowywane. W tym momencie warto przypomnieć, że woda, czy nalana z kranu, czy ta surowa ma również swój czas przydatności do spożycia i powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, czyli nie dłużej niż 24 godziny, najlepiej w szklanym naczyniu w chłodnym i zacienionym miejscu (od 2º C do 8º C).

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content