Aktualności|

W Bydgoszczy, podobnie jak w całej Polsce, obowiązuje opłata za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych. Wprowadzenie opłaty ma związek z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych i koniecznością rozwijania oraz utrzymywania sprawnej infrastruktury deszczowej, chroniącej miasto przed podtopieniami.

Częściowo widoczna osoba stojąca na studzience kanalizacyjnej w trakcie deszczu

Miejska sieć wodociągowo-kanalizacyjna dzieli się na sieć wodociągową (dostarczającą wodę)
i kanalizacyjną. Ta z kolei składa się z sieci kanalizacji sanitarnej (odpowiadającej za odbiór ścieków) oraz sieci kanalizacji deszczowej, której zadaniem jest odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań o opłatę deszczową w Bydgoszczy.

  • Kto podlega opłacie deszczowej?

Opłatę deszczową ponoszą właściciele nieruchomości, którzy odprowadzają wodę deszczową lub roztopową z terenu swojej posesji do ulicznych wpustów deszczowych lub miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Obowiązek ten spoczywa m.in. na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, szpitalach, szkołach, zakładach pracy, fabrykach oraz indywidualnych właścicielach działek. Brak całkowitego zagospodarowania wód deszczowych lub roztopowych albo ich częściowe zagospodarowanie na terenie posesji sprawiają, że woda trafia do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, co podlega opłacie deszczowej.

  • Jakie systemy odprowadzania wód opadowych lub roztopowych powodują naliczanie opłat?

Odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych za pomocą dwóch systemów – otwartego i zamkniętego – podlega naliczaniu opłat.

„System otwarty” oznacza spływ powierzchniowy, w którym woda spływa po dachu lub po utwardzonej nawierzchni wprost do ulicznych wpustów deszczowych. Utwardzona powierzchnia to na przykład podjazd do garażu, ścieżka prowadząca do budynku, plac przy nieruchomości, patio, taras i inne płaskie obiekty wykonane z asfaltu, kostki brukowej, płyt chodnikowych lub innych materiałów, które uniemożliwiają przesiąknie wody do ziemi.

wieżowce w deszczu

Z kolei odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych „systemem zamkniętym” odbywa się za pośrednictwem istniejącego przyłącza deszczowego. Woda ściekająca z dachu lub utwardzonej nawierzchni zostaje wówczas zebrana do instalacji deszczowej na terenie posesji, a następnie jest bezpośrednio kierowana przyłączem deszczowym do sieci kanalizacji deszczowej. Woda z powierzchni dachowej może być również odprowadzana rynnami bezpośrednio włączonymi w przyłącze deszczowe lub do kanalizacji deszczowej w ulicy.

  • Jak zmniejszyć lub nie ponosić opłaty deszczowej?

Aby obniżyć wysokość opłaty deszczowej, należy wody opadowe lub roztopowe zagospodarować na terenie własnej posesji, co zmniejszy objętość wód wprowadzanych do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. W sytuacji, w której wody opadowe lub roztopowe w ogóle nie będą wprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej z wykorzystaniem przyłącza (system zamknięty) oraz powierzchnie utwardzone nie będą ułożone ze spadkiem w kierunku drogi i zlokalizowanych tam wpustów deszczowych (system otwarty), opłata deszczowa nie będzie naliczana.

Aby zagospodarować wody opadowe lub roztopowe na terenie swojej posesji, należy skierować ich odpływ z dachów oraz nawierzchni utwardzonych (np. podjazdów czy chodnika) na przylegające tereny pokryte roślinnością lub drobnymi elementami (kamyki, kora) pozwalającymi na przenikanie wody do ziemi. W tym celu można zastosować na przykład: poprowadzenie rynien, zamontowanie zbiorników / beczek z przelewami, system rur drenarskich lub skrzynki rozsączające.

szkic rozwiązań deszczówkowych dla domu jednorodzinnegoWięcej informacji i inspiracji na temat wykorzystania wód opadowych i roztopowych znajduje się w “Katalogu zielono-niebieskiej infrastruktury”.

  • Jak zgłosić opłatę deszczową lub brak podstaw do jej naliczania?

Zgłoszenia opłaty deszczowej lub braku podstaw do jej naliczania w sytuacji, w której 100% deszczówki lub wód roztopowych zostaje zagospodarowanych na terenie danej posesji, dokonuje się wypełniając i dostarczając do nas „Oświadczenie w zakresie odprowadzania wód opadowych lub roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej”.  Uzupełniony i podpisany dokument można przesłać do nas w formie skanu lub dobrej jakości zdjęcia na adres mailowy bok@mwik.bydgoszcz.pl.  Można także dostarczyć go osobiście do naszego Biura Obsługi Klienta (ul. Toruńska 103, Bydgoszcz) lub wysłać za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

  • Jak sprawdzić, czy opłata deszczowa dotyczy mojej posesji?

Jeśli nie wiesz, czy opłata deszczowa dotyczy Twojej posesji lub masz wątpliwości, czy zastosowane rozwiązania zwalniają Cię z konieczności jej ponoszenia albo chcesz uzyskać odpowiedzi na inne pytania związane z zagospodarowaniem wód opadowych lub roztopowych, zapraszamy do kontaktu: tel. 52 58 60 934 (937, 938), e-mail: bok@mwik.bydgoszcz.pl Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy we właściwym uzupełnieniu wniosku.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content