Aktualności|

Bydgoszcz zwyciężyła po raz drugi w prestiżowym Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych. W kategorii “miasta na prawach powiatu” zajęliśmy pierwsze miejsce, przed Warszawą, Poznaniem i Elblągiem. Celem strategii jest między innymi przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu. W tych ekologicznych działaniach uczestniczą też miejskie wodociągi.

W rankingu przygotowanym przez Fundację Miasto i Związek Miast Polskich wyróżniono miasta i gminy, które osiągnęły najlepsze wyniki związane z finansowaniem działalności prośrodowiskowej w latach 2019-2023. Bydgoszcz obroniła pozycję z zeszłego roku i po raz drugi została liderem Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych w kategorii miasta na prawach powiatu.

Grafika przedstawiająca liderów rankingu w kategorii miast na prawach powiatu - Bydgoszcz, Warszawa, Elbląg, Piotrków Trybunaski, Poznań

Ranking został przygotowany na podstawie Indeksu Zielonych Finansów Samorządowych, umożliwiającego zbadanie „stopnia zazielenienia” finansów samorządowych, w tym również ocenę poziomu lokalnego bezpieczeństwa środowiskowego.

Jak zauważają organizatorzy, „tak zwane „zielone budżetowanie” to postulowany przez organizacje międzynarodowe ewolucyjny system zmian finansów publicznych, nakierowany na zwiększenie finansowania inwestycji „zielonych”. Celem takiej strategii jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu oraz adaptacja do nich. Obecnie większość Polaków nie tylko zauważa zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, ale jest także świadoma i gotowa do współdziałania na rzecz ograniczania negatywnych konsekwencji tego procesu, które dotykają ich bezpośrednio. Niedawna, tragiczna w skutkach, powódź na południu Polski to tylko jeden z dowodów na to, że zmiany już się dzieją i mogą dotknąć każdego. Jednostki samorządu terytorialnego, będące najbliżej ludzi, muszą stawiać czoła temu wyzwaniu”.

Jako Miejskie Wodociągi jesteśmy częścią takich proekologicznych działań. Nasze projekty retencyjne czynią Bydgoszcz odporną na zmiany klimatu i zabezpieczają miasto przed skutkami deszczy nawalnych. Dodatkowo wykorzystujemy wody opadowe z części zbiorników retencyjnych do podlewania miejskiej zieleni. Nadal planujemy rozwijanie zieleni miejskiej na terenach parkowych, szkolnych oraz przy ulicach. Powstaną też ogrody deszczowe, zielone ściany i nasadzona zostanie nowa roślinność.  

Więcej na ten temat zielono-niebieskich inwestycji – piszemy TUTAJ.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content