Rusza pierwszy przetarg na realizację projektu „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja
i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”. To kolejny ważny etap w walce
z negatywnymi skutkami zmian klimatu oraz nadmierną ilość wód deszczowych, pojawiających się po intensywnych opadach. Zadanie dofinansowane jest ze środków unijnych.
I etap za nami
W ostatnich latach zrealizowaliśmy projekt dotyczący budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej – mający chronić miasto przed podtopieniami. W ramach przyznanych wtedy środków unijnych, zrealizowaliśmy 108 zadań, obejmujących między innymi budowę zbiorników retencyjnych. To dzięki nim podczas ulewnych deszczy, spowolniliśmy odpływ deszczówki do przeciążonej sieci oraz umożliwiliśmy wykorzystanie zebranej wody do podlewania terenów zielonych. Pierwsze tegoroczne, intensywne opady deszczu pokazały, że filozofia „miasta gąbki” zdała egzamin. W wielu częściach miasta zniknął problem zalewania ulic i placów.
Zakres planowanych robót
Cały projekt który będzie realizowany w latach 2025 – 2027, został podzielony na 5 etapów, w ramach których zrealizowanych zostanie 60 zadań projektowych.
Obecny przetarg to dwa etapy (29 zadań projektowych), które dotyczyć będą przede wszystkim na budowie kolejnych zbiorników retencyjnych i rozbudowie sieci kanalizacji deszczowej.
Planowane zadania polegać więc będą na budowie nowych podziemnych zbiorników retencyjnych, z których najmniejszy będzie miał ok. 70 m3 (pojemność dużego garażu) a największy ok. 1700 m3 (pojemność niewielkiego basenu) Inwestycja obejmować będzie również zwiększenie przepustowości istniejących kanałów deszczowych, przebudowę istniejących kanałów piętrowych czy budowę urządzeń służących do oczyszczania wód opadowych
Gdzie będziemy działać ?
Szczegółowy harmonogram robót zostanie opracowany przez wykonawcę, który zostanie wyłoniony w postępowaniu przetargowym.
Będzie on musiał uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia oraz przygotować pełną organizację ruchu w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Zakładamy, że pierwsze roboty w terenie rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Prace będą prowadzone nie tylko w pasie drogowym, ale też w pasie zieleni.
O postępie wszystkich prac informować będziemy na bieżąco.
Roboty obejmą fragmenty ulic:
- Sienkiewicza,
- Dworcowej,
- K. Marcinkowskiego,
- Skweru F. F. Czakiego,
- Hetmańskiej/Pomorskiej,
- Wileńskiej/Placu Piastowskiego,
- Mazowieckiej/Pomorskiej,
- Lipowej,
- J. Matejki,
- gen. J. Sowińskiego,
- J. J. Śniadeckich,
- Chocimskiej,
- Koszalińskiej,
- Skweru ppor. Leszka Białego,
- Gajowej,
- Połczyńskiej,
- Nakielskiej,
- Biedaszkowo/Inowrocławskiej,
- Żwirki i Wigury,
- Dolina,
- Lubelskiej,
- 11 Dywizjonu Artylerii Konnej,
- Świętej Trójcy,
- Ikara/Marka Orłowskiego,
- ks. A. Kordeckiego,
- Podchorążych,
- Racławickiej,
- Hetmana S. Żółkiewskiego,
- Świeckiej,
- Grodzkiej,
- ks. A. Szamarzewskiego,
- M. Konopnickiej,
- Al. L. Kaczyńskiego.
W najbliższych miesiącach ogłosimy przetarg na 3 kolejne etapy (łącznie 31 zadań projektowych), które skupiają się bardziej na zagospodarowaniu wód opadowych i zieleni miejskiej.
Rozwiązania oparte na przyrodzie
Zadania które będą realizowane w ramach całego projektu „Bydgoszcz zielono-niebieska.
Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych” to m.in:
- budowa 35 zbiorników retencyjnych do gromadzenia wody deszczowej,
- budowa 23 instalacji technologicznych do oczyszczania zmagazynowanej wody deszczowej w celu jej ponownego wykorzystania do m.in.: podlewania zieleni miejskiej, zaopatrywania szaletu miejskiego na ul. Wały Jagiellońskie, zasilania fontanny przy Filharmonii Pomorskiej czy spłukiwania ulic,
- budowa doprowadzenia wody zretencjonowanej po oczyszczeniu w komorze oczyszczającej do stawu w Dolinie Pięciu Stawów na bydgoskim Szwederowie,
- bagrowanie dwóch stawów: przy ul. Rekinowej i Sardynkowej, w celu przywrócenia ich właściwej objętości retencyjnej,
- zagospodarowanie wód deszczowych z terenu szkół podstawowych na ul. Stawowej, Puszczykowej, Granicznej i Sardynkowej. Powstaną tam łąki kwietne, a woda opadowa zebrana z terenu szkoły nr 27, będzie mogła zasilać wyschnięty obecnie staw przy ul. Sardynkowej. Warto wspomnieć, że w tą ekologiczną akcję bardzo zaangażowali się uczniowie i nauczyciele.
… jeszcze więcej zieleni
„Bydgoszcz zielono – niebieska” stawia w dużej mierze na rozwój zieleni miejskiej m. in. na terenach parkowych, szkolnych oraz przy ulicach. W ramach projektu powstaną też ogrody deszczowe, zielone ściany i nasadzona zostanie nowa roślinność. W siedzibie bydgoskich wodociągów przy ul. Toruńskiej 103 zamierzamy zasilać wodami opadowymi myjnię samochodów służbowych. Powstanie też zielony dach na budynku. Natomiast w Oczyszczalni Ścieków w Fordonie wykorzystamy deszczówkę do czyszczenia urządzeń technologicznych.
Projekt Finansowany ze środków unijnych w ramach Programu FEnIKS 2021-2027, Priorytet: FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie: FENX.01.02 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu.
- Całkowita wartości projektu 264, 6 mln zł.
- Dofinansowanie z Funduszu Spójności – 165, 9 mln zł