Prawidłowe użytkowanie kanalizacji sanitarnej ma kluczowe znaczenie dla jej sprawności. Zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do niedrożności i awarii. Najczęściej winę za powstawanie zatorów w przewodach ponoszą elementy, które w ogólne nie powinny się w nich znaleźć.
Czego nie wyrzucamy do kanalizacji?
Wszystkie przedmioty, które w kontakcie z wodą pęcznieją, twardnieją lub nie rozpuszczają się, mogą prowadzić do powstawania zatorów. Wiele odpadów tylko częściowo ulega rozdrobnieniu w kanalizacji, a niektóre z nich dodatkowo wchłaniają płyny, zwiększając swoją objętość i tym samym ryzyko wystąpienia niedrożności. Warto też pamiętać, że wiele odpadów o nawet drobnej strukturze, w przewodach kanalizacyjnych zbija się w kleiste masy zmniejszające ich średnicę lub trudne do rozbicia bryły, które utrudniają odpływ ścieków.
Oto lista przedmiotów, które w szczególności nie powinny trafiać do kanalizacji:
- ręczniki papierowe,
- chusteczki higieniczne, nawilżane, antybakteryjne, w tym także chusteczki do czyszczenia okularów i monitorów,
- artykuły higieniczne dla kobiet i dzieci,
- opatrunki, w tym plastry i bandaże,
- patyczki higieniczne, waciki i ręczniczki do demakijażu,
- włosy,
- fusy po kawie i herbacie,
- oleje spożywcze i resztki żywności, w tym zupy i sosy,
- materiały budowlane, w tym farby, kleje, cement, gruz i inne,
- niedopałki papierosów.
Czym grozi zator w kanalizacji sanitarnej?
Kanalizacja sanitarna przeznaczona jest wyłącznie do odprowadzania nieczystości bytowych, czyli ścieków zawierających: efekty przemiany materii, wodę po kąpieli, myciu naczyń, praniu ubrań, myciu podłóg itp. Nie należy wyrzucać do niej żadnych odpadków, śmieci, resztek, przedmiotów itd. Mogą one być przyczyną powstawania zatorów i w konsekwencji cofania oraz wylewania ścieków w mieszkaniach czy domach. Innym skutkiem niedrożnej kanalizacji są np. przykry zapach wydobywający się z odpływów lub utrudnione / spowolnione odprowadzanie ścieków z nieruchomości.
Przedstawione powyżej sytuacje wymagają pilnej interwencji i najczęściej wiążą się z kosztami czyszczenia kanalizacji oraz jej przeglądu. W najcięższych przypadkach, gdy przewód zostaje nieodwracalnie uszkodzony przez zator, konieczna jest jego naprawa lub wymiana.
Co można bezpiecznie wyrzucać do kanalizacji?
Lista elementów, które, poza ściekami, można bezpiecznie wyrzucać do kanalizacji, jest bardzo krótka: obejmuje ona tylko zwykły papier toaletowy oraz nawilżany papier toaletowy (w ilości zalecanej przez producenta). Przestrzeganie tej zasady sprawi, że ryzyko wystąpienia niedrożności w kanalizacji znacząco spadnie, a wraz z nim zmniejszeniu ulegnie też zagrożenie awariami i kosztami ich usuwania.