Bydgoska retencja|

zbiornik retencyjny w ulicy Mickiewicza

W konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2016 r. bydgoski projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy” – z uwagi na kompleksowość i innowacyjność rozwiązańuzyskał najwyższe dofinansowanie spośród siedmiu zaakceptowanych wniosków. Wypełnia on w 100% cele strategiczne Unii Europejskiej i rządu polskiego w obszarze przeciwdziałania zmianom klimatycznym i uczynienia miast odpornym na te zmiany.

Na czym polega innowacyjność projektu?

  • W ocenie NFOŚiGW bydgoski projekt jako jedyny w kraju rozwiązywał problemy funkcjonowania systemu kanalizacji deszczowej i gospodarowania wodami opadowymi w skali całego miasta.
  • W realizacji celu, jakim jest dostosowanie kanalizacji deszczowej do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz ochrona miasta przed skutkami deszczy nawalnych oraz nadmiernej ilości wód opadowych i roztopowych Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnej metodologii obliczeń z udziałem oprogramowania uwzględniającego prognozy opadów do roku 2050 oraz możliwość sterowania retenecją zbiornikową z użyciem sztucznej inteligencji.
  • Projekt zmienia filozofię traktowania wód opadowych – Budowa czy rozbudowa infrastruktury zapewniająca tylko odwodnienie, bez zagospodarowania wód – nie rozwiąże problemu nadmiaru wód opadowych i roztopowych i jednocześnie deficytu wody w środowisku. Najskuteczniejszym rozwiązaniem nie jest więc budowa nowych, coraz większych kanałów odprowadzających wodę deszczową, ale modernizacja kanałów już istniejących oraz budowa zbiorników gromadzących tę wodę, czyli zbiorników retencyjnych.
  • Woda z kilkudziesięciu niewielkich zbiorników retencyjnych będzie wykorzystywana do nawadniania gruntów, podlewania miejskiej zieleni, a także do napełniania oczek wodnych, a tylko nadwyżki tej wody będą odprowadzane do rzeki. To koncepcja rozproszonej retencji. Z uwagi na fakt, że przy rosnącej skali opadów nawet z wykorzystaniem retencji nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich problemów podtopień miejskich, potrzebne jest nowe spojrzenie na przestrzeń miejską.
  • Projekt wprowadza nową koncepcję zagospodarowania przestrzeni miejskiejzabetonowane miasto nie ma szans wchłaniać wody, chyba, że będzie działało jak „gąbka”. Trzeba stworzyć warunki, które umożliwią maksymalizację wykorzystania wody deszczowej na terenie nieruchomości i działek oraz zminimalizowanie jej odpływu. To nowa filozofia zagospodarowania przestrzennego nowych terenów i rewitalizacji starych realizowana jest poprzez wdrażanie zielono-niebieskich rozwiązań, ograniczanie powierzchni betonowanych i asfaltowanych. Ich brak powinien zmniejszyć deficyt wody w mieście.
  • Projekt inspiruje do tworzenia praktycznych rozwiązań i pomysłów w zakresie nowoczesnego zagospodarowania przestrzenią. Takie pomysły MWiK zawarł w „Katalogu zielono-niebieskich rozwiązań”. Jest to praktyczna pomoc w tworzeniu miasta-gąbki. Zawiera on 20 rozwiązań – dobrych praktyk, które pokazują, jak gromadzić wodę deszczową w mieście, na osiedlu, drogach, parkingach, a także najbliższym otoczeniu.
  • Projekt zakłada edukację i zaproszenie mieszkańców do wspólnego kształtowania przestrzeni miejskiej – każdy może wdrożyć na swojej nieruchomości rozwiązanie, które w konsekwencji pozwoli na odciążenie kanalizacji deszczowej w mieście i zagospodarowanie wód opadowych we własnym zakresie.
  • Promowane i wdrażane ekologiczne rozwiązania podnoszą komfort mieszkańców – sprzyjają lepszemu, zdrowszemu trybowi życia, poprawiają mikroklimat, ale przede wszystkim niwelują skutki zmian klimatycznych.
  • Projekt wyzwala współpracę różnych środowisk mających wpływ na zarządzanie miejską przestrzenią i gospodarowanie wodą w mieście.
  • Projekt przyszłości – projekt który będzie służył kilku pokoleniom i powinien być kontynuowany.

ogród deszczowy przy Muzeum Wodociągów

Podsumowując – Projekt pokazał, że Bydgoszcz myśli szerzej – nie tylko w zakresie infrastruktury technicznej, ale ma na uwadze zmianę filozofii funkcjonowania miasta. Projekt zakłada konieczność ważnej zmiany mentalnej u mieszkańców i zmianę filozofii planowania przestrzennego – nowatorskie widzenie deszczówki zakłada, że nie wszystka woda z nawalnego deszczu musi trafić do kanalizacji deszczowej. Musimy dążyć do wykorzystania jak największej ilości wody deszczowej. Musimy wszyscy zadbać o to, by nadmiar wody opadowej efektywnie zagospodarować według własnych potrzeb, bez zagrożenia dla środowiska i miasta. Projekt przewiduje więc rewitalizację istniejących terenów zielonych oraz zagospodarowanie nowych terenów zielonych z zastosowaniem  retencji i wykorzystaniem tzw. stref zielono-niebieskich. Nowa koncepcja modernizacji systemu deszczowego w Bydgoszczy przygotowana przez MWiK zawiera wszystkie te nowatorskie elementy planu zagospodarowania przestrzennego.

Bydgoski projekt bazą do naśladowania – Bydgoskie Wodociągi przetarły szlak w zakresie nowatorskiego podejścia do deszczu i tematu deszczówki, począwszy od stworzenia projektu modernizacji, poprzez pozyskanie funduszy unijnych na realizację po zaproponowanie rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód opadowych. Działając w tak kompletnym zakresie Bydgoszcz zebrała doświadczenia ważne dla firm, przed którymi stoi zadanie przejęcia deszczówki.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content