“Bydgoszcz piękna i romantyczna” na fotografiach znanego bydgoskiego fotografika Marka Chełminiaka, światowe standardy w niecodziennym chóralnym wykonaniu, wiele wspomnień, słów uznania i szczególna atmosfera jak na jubileusz przystało – tak Muzeum Wodociągów świętowało w Hali Pomp swoje 5. urodziny.
Te pięć lat to był dobry czas, który pozwolił nam przygotować bogatą ofertę dla bydgoszczan, a Hala Pomp i Wieża Ciśnień – odrestaurowane obiekty Muzeum Wodociągów – na stałe zagościły w życiu kulturalnym Bydgoszczy i stały się jej rozpoznawalną wizytówką. To dla nas duma, że te dwa obiekty, po tym jak przestały pełnić swoje funkcje technologiczne, przywróciliśmy Bydgoszczy i służą mieszkańcom. To dla nas ogromna satysfakcja, że do Wieży Ciśnień i Hali Pomp możemy zapraszać bydgoszczan, by pokazać im inne oblicze Miejskich Wodociągów, które wypracowały miano mecenasa bydgoskiej kultury – wspominał Prezes MWiK Stanisław Drzewiecki, pasjonat i „motor” rozkwitu naszego bydgoskiego, a pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów.
Pięć lat działalności Muzeum to ponad 1000 eksponatów obrazujących historię i rozwój wodociągów nie tylko w Polsce, ponad 30 tys. gości z kraju i zagranicy, działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne, seminaria, konferencje, a nade wszystko to co jak magnes przyciąga bydgoszczan i artystów – wyjątkowa sceneria dla prezentacji artystycznych, w której odbyło się 59 wystaw lokalnych i krajowych twórców, wiele koncertów na czele ze sztandarową imprezą muzyczną bydgoskich Wodociągów – Festiwalem Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”, która ściąga do Hali Pomp uznanych artystów scen polskich i zagranicznych. Uroczystość jubileuszową bydgoskiego muzeum uświetniła inspirowana tematem wody wystawa fotografii Marka Chełminiaka, artysty, który patrzy na to samo co wszyscy, ale dostrzega i uwiecznia rzeczy niewidzialne przez innych, a także występ Chóru Primo z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy pod dyrekcją Moniki Wilkiewicz; z akompaniamentem Rafała Tworka, który wykonał znane utwory z repertuaru m.in. ABBY, Johna Lennona, Elvisa Presleya czy Franka Sinatry
Jubileusz naszego Muzeum to wieczór nie tylko wspomnień, ale i gratulacji. Przez pięć lat prężnego funkcjonowania Muzeum Wodociągów zdobyło uznanie wielu zwiedzających, stając się regionalną dumą turystyczną i zasłużonym powodem do satysfakcji…. to słowa Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Cieszę, się, że pielęgnowanie regionalnej historii i spuścizny Miasta zaowocowało powstaniem wyjątkowego w skali kraju dzieła, które jest wspaniałą wizytówką Grodu nad Brdą. To miejsce tętniące życiem, pasją, kreatywnością i nietuzinkową wiedzą”. Wychodzenie bydgoskich Wodociągów poza ramy swojej działalności i łamanie stereotypów to atut, który często był zauważany i doceniany. Muzeum jest największym muzeum utworzonym i prowadzonym przez firmę gospodarczą. Prowadzenie Muzeum przez Miejskie Wodociągi jest wkładem w utrzymanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta. To dzięki podjętym 5 lat temu działaniom kompleks pięknych zabytkowych obiektów sztuki został odrestaurowany i jest udostępniany społeczeństwu – zauważył prof. Tomasz Topoliński, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Nasze Muzeum rozpoczyna kolejny etap. Czym jeszcze nas zaskoczy? Co w nim jeszcze mogłoby się pojawić? Zobaczymy za kolejnych 5 lat…