Aktualności|

Bydgoszcz przestaje bać się deszczu – to przesłanie trafia do coraz większej liczby osób. O projekcie Bydgoska retencja +2050 piszą nawet w ogólnopolskiej prasie! W Rzeczpospolitej – w Życiu Regionów – (wydanie z 19 marca br.) zamieszczono artykuł o tym, jakim problemem są ulewne deszcze. Przywołano tam nas – Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy – jako pionierów w radzeniu sobie z wodami opadowymi i roztopowymi.

Jesteśmy dumni, że nasze działania i starania dla Bydgoszczy zostają docenione i szeroko propagowane. Oto, co napisano w Gazecie:

“– Sposób myślenia o sposobie odwodnienia miasta musi się zmienić. Wyścig z rosnącą intensywnością i czasem trwania deszczu na skutek ocieplenia klimatu, polegający na budowaniu coraz większych rur, przegraliśmy. Zmieniamy podejście – przekonywał w ubiegłym roku, podczas konferencji Bydgoska Retencja +2050, prezes tamtejszych Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Drzewiecki.

Miasto chce rozwiązać kwestię deszczówki kompleksowo. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zostały największym beneficjentem środków unijnych, przeznaczonych na inwestycje związane z zagospodarowaniem wód opadowych na terenach miejskich. Wart 220 mln zł projekt dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta uzyskał 130 mln zł dofinansowania.

W ciągu czterech lat zostanie zmodernizowanych 90 km sieci deszczowej, powstanie 14 km nowej sieci i ponad 80 urządzeń hydrotechnicznych, pozwalających racjonalnie gospodarować wodami opadowymi i roztopowymi.

Chodzi m.in. o zbiorniki retencyjne na 37 tys. m sześc. wody, podczyszczalnie i instalacje do nawadniania terenów zielonych.

Dla właścicieli większych działek i nieruchomości przygotowano katalog rozwiązań z „zielono-niebieskiej infrastruktury”: sadzawek, oczek wodnych i innych zbiorników, dzięki którym deszczówka będzie mogła być wykorzystana do podlewania i dlatego nie trafi do przepełniającej się kanalizacji”.

Cały artykuł możecie przeczytać na http://www.rp.pl/Widziane-z-regionu/303229886-Beton-i-asfalt-powoduja-podtopienia.html

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content