Aktualności|

W poniedziałek 18-go listopada odbyło się kolejne spotkanie zespołu, który ma opracować plan rewitalizacji rzeki i nadbrzeża Brdy w Koronowie. Miejskie Wodociągi już wiele lat temu przeprowadziły tego rodzaju prace w Bydgoszczy, dzięki czemu nasza rzeka ma wysoką klasę czystości. Teraz chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

spotkanie na sali konferencyjnej w sprawie rewitalizacji Brdy i terenów nadrzecznych
Ukoronowaniem wcześniejszych już spotkań, rozmów i wizji w terenie, była zorganizowana w marcu 2024 roku konferencja w Pieczyskach. Uczestniczący w niej samorządowcy, przedstawiciele bydgoskich wodociągów, projektanci, architekci oraz naukowcy, przez dwa dni omawiali szeroko pojętą wizję rewitalizacji obszarów nadrzecznych Koronowa. Co do tego, że rewitalizacja jest potrzebna, zgodni byli wszyscy uczestnicy spotkania.

Przydzielono zadania

Chcąc zaplanować kolejne etapy działań, w poniedziałek 18-go listopada w siedzibie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy odbyło się spotkanie przedstawicieli Spółki MWIK z burmistrzem Koronowa oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Politechniki Bydgoskiej.

Na spotkaniu omówiono zagadnienia, które będą wspierane przez gremium naukowe, doradcze oraz bydgoskie wodociągi. Należy pamiętać, że kwestie związane z rewitalizacją są szerokie i dotyczą nie tylko oczyszczenia rzeki i nadbrzeża, ale też kwestii hydrologicznych, geologicznych, finansowych, prawnych, środowiskowych, społecznych czy gospodarczych.

Efektem ustaleń ze spotkania, ma być podpisanie w najbliższym czasie odpowiedniego porozumienia w sprawie wzajemnej współpracy i doradztwa w określonych obszarach, co niewątpliwie przybliży władze miasta Koronowa do osiągnięcia zamierzonych celów i pozwoli przystąpić do kolejnych etapów takich jak m.in.: przyjęcie przez Radę Miasta wymaganych uchwał czy przeprowadzenie konsultacji społecznych.

wylot do starego koryta rzeki Brdy przy moście Solidarności w Koronowie

Dlaczego to takie ważne?
Rzeka Brda od zawsze była integralną częścią Koronowa i miała ogromny wpływ na historię tego terenu, życie mieszkańców i rozwój całego miasta. Wszystko zmieniło się w latach 60. ubiegłego stulecia. W Pieczyskach rzeka została przegrodzona zaporą i powstał Zalew Koronowskiego. Od tamtego czasu Brda, od tamy do elektrowni wodnej w Samociążku, niemal zatrzymała swój bieg i stała się tzw. martwym korytem. Rzeka i nadbrzeże coraz bardziej zarastały dziką roślinnością a brak silnego nurtu powoduje, że woda nie ma możliwości samooczyszczenia.

Sporadycznie prowadzono płukanie koryta rzeki, ale nadal jest to niewystarczające. Dodatkowo, w czasie prowadzonych kontroli, stwierdzono nielegalne wyloty odprowadzające ścieki bezpośrednio do rzeki. Woda jest brudna, zanieczyszczona a na brzegach pojawia się coraz więcej śmieci.

Fatalny stan rzeki w tym miejscu potwierdzają badania prowadzone w ciągu ostatniego roku przez bydgoskie wodociągi. Obecnie bez zdecydowanych działań, ten malowniczy kiedyś zakątek Brdy, ulegać będzie dalszej degradacji i zanieczyszczeniu.

Burmistrz Koronowa, mając na względzie doświadczenie bydgoskich wodociągów, poprosił o pomoc w rozwiązaniu tego ekologicznego problemu. W Bydgoszczy przygotowywaliśmy już podobne projekty. Wiele lat temu w naszym mieście oczyściliśmy Brdę i Kanał Bydgoski z zanieczyszczeń, które nagromadziły się tam w ciągu kilkudziesięciu lat. Obecnie rzeka Brda w Bydgoszczy ma wysoką klasę czystości. Pozwala to między innymi na organizację w rzece zawodów pływackich. Wierzymy, że nasze dotychczasowe doświadczenia pomogą nam zrewitalizować też rzekę i nadbrzeże Brdy w Koronowie. Dzięki temu przywrócimy temu miejscu blask – a rzeka i pobliskie jej tereny, jak dawniej – staną się miejscem organizacji imprez sportowych, pikników czy rodzinnych spacerów.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content