W sobotę 16-go listopada przeprowadzona została akcja pn. „Czyste rzeki Bydgoszczy”. Celem przedsięwzięcia było oczyszczenie Młynówki przy Wyspie Młyńskiej z zalegającego w jej nurtach złomu. Do akcji wykorzystano magnesy neodymowe. W ciągu kilku godzin udało się uzbierać blisko 500 kg różnego rodzaju śmieci! Patronat honorowy nad tą ekologiczną akcją objęły bydgoskie wodociągi.
Pomysłodawcami akcji „Czyste rzeki Bydgoszczy” są Tomasz Wenderlich, pracownik Miejskich Wodociągów, Mateusz Kita oraz Fundacja Zielone Jutro. Celem organizatorów jest oczyszczanie rzek i zbiorników wodnych w naszym mieście przy użyciu magnesów neodymowych. Charakteryzują się one dużą mocą przyciągania, co pozwala wyciągać z nurtu wody nawet duże i ciężkie przedmioty metalowe.
Akcja na bydgoskiej Młynówce
W sobotniej akcji uczestniczyło wielu ochotników z całej Polski. Do 15-osobowej grupy z Bydgoszczy dołączyły osoby z Poznania, Grudziądza, Warszawy czy Szczecina. Mieszkańcy też mieli możliwość bezpłatnego wypożyczenia magnesów i spróbowania swoich sił w oczyszczaniu rzeki. Do akcji przyłączyło się ponad 500 bydgoszczan.
W ciągu zaledwie kilku godzin pracy, w obrębie Wyspy Młyńskiej, udało się na magnes „wyłowić” między innymi pręty, elementy starych mostów, fragmenty zdobionych ogrodzeń, młotki, garnki, monety, łyżwy, sztućce czy znaki drogowe. Z pomocą kotwicy, wyciągano też niemetalowe śmieci jak opony czy butelki. Środki pozyskane ze sprzedaży wydobytego złomu zostaną przekazane na pomoc gminom poszkodowanym w czasie tegorocznej powodzi.
To nie pierwszy raz
Pomysłodawcy akcji już wcześniej prowadzili podobne przedsięwzięcia czyszczenia rzeki Brdy. Niewątpliwie jednym z najciekawszych, dotychczasowych znalezisk, był wyłowiony przez Mateusza Kitę kindżał (sztylet) bałkański z XVIII w. Obecnie znajduje się on w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy przy ul. Mennica 4.
Uczestnicy projektu już teraz planują kolejne tego rodzaju akcje przy sprzątaniu rzek oraz zbiorników wodnych w naszym mieście. Chcą je prowadzić nawet kilka razy do roku.